Meny
Meny
30. 06. 2008
Hjemmeferie er glemmeferie
- Nordmenn er generelt flinke til å tegne reiseforsikring før de legger ut på utenlandsferier, men den kan være vel så viktig på hjemmeferien, sier Jørn Kristiansen, daglig leder i Codan Forsikring. Det kan fort bli dyrt uten forsikring. Tyveri kan like gjerne inntreffe på bryggekanten i Stavanger som på Mallorca.
En fersk undersøkelse fra Statistisk Sentralbyrå viser at antall feriereiser innenlands økte fra 2,9 millioner reiser i 1. kvartal 2007 til 3,6 millioner i 1. kvartal 2008. Dette tilsvarer en økning på 26 prosent. Samtidig som vi ferierer stadig mer enn før blir også feriene våre dyrere. I 2006 brukte nordmenn over 100 milliarder kroner på ferier, dette også i følge Statistisk Sentralbyrå.
Det mange ikke vet er at en helårs reiseforsikring gjelder på all reise fra du forlater hjemmeadressen til du er hjemme igjen. Dette betyr at du er dekket av reiseforsikringen hvis du for eksempel blir frastjålet videokameraet på byferie i Norge eller noen stjeler vesken din på t-banen i Oslo.
Men det er særlig ved akutt sykdom at reiseforsikringen som inkluderer avbestilling er viktig:
- Det er særlig hvis du blir akutt og uventet syk før Norges-ferien det kan bli dyrt uten reiseforsikring. Blir du syk rett før ferien slik at du ikke får benyttet den bestilte turen med Hurtigruten eller hytta du har leid på Sørlandet har du rett på erstatning, sier Jørn Kristiansen i Codan Forsikring.
Nordmenn reiser mer enn før i følge ferske tall fra Statistisk sentralbyrå. Sommeren er den mest aktive reiseperioden i året, da hele 67 prosent av befolkningen er på tur enten hjemme eller ute.
Ferieundersøkelsen 2006 fra SSB.
Reiseundersøkelsen for 1. kvartal 2008, SSB.
Fakta om Codan Reise
1. juni 2008 lanserte Codan Forsikring sin egen helårs reiseforsikring. Codan Reise er blant markedets beste, både når det gjelder pris, vilkår og service. Forsikringen gjelder både ferie-, fritids- og tjenestereiser og det er ingen egenandel ved skadeoppgjør. Pris for enkeltperson er 785,- kroner og for familie 1085,- kroner.
Codan Reise dekker:
-
Avbestillingsforsikring
-
Reisegods
-
Forsinkelser
-
Reiseansvarsforsikring / rettshjelp
-
Reisesyke / hjemtransport / reiseavbrudd
-
Ulykkesforsikring
-
Evakuering
Om Codan Reise
Codan Reise omfatter ferie-, fritids- og tjenestereiser for enkeltpersoner eller for hele familien (inkluderer ektefelle/samboer og hjemmeværende barn under 20 år). Forsikringen gjelder på reiser i hele verden av inntil 45 dagers varighet. Medforsikret ektefelle/samboer og hjemmeværende barn må ha felles adresse med forsikringstakeren i Folkeregisteret. Pris for enkeltperson er 785,- kroner og for familie 1085,- kroner. Reiseforsikringen har ingen egenandel. Vilkår sendes på oppfordring.
Om Codan Forsikring
Codan Forsikring er en del av Codan-konsernet, Skandinavias tredje største forsikringsselskap, som i tillegg til selskapet i Norge består av Codan i Danmark og Trygg-Hansa i Sverige. Codan-konsernet sysselsetter 3.200 mennesker i Norden og tilbyr skadeforsikring til både privatkunder og næringslivet. Codan har vært representert under flere merkenavn i Norge, de ti siste årene som Trygg-Hansa Forsikring. 1. januar 2008 skiftet selskapet i Norge navn til Codan Forsikring. Navnet Codan er betegnelsen på havet rundt Danmark: Sinus Codanus, som er det latinske navnet for Østersjøen.
En del av verdens tredje største forsikringsselskap
Codan-konsernet er 100 % eid av britiske RSA Group, og er dermed en del av et av verdens største forsikringsselskap med ca. 20 millioner kunder og 24.000 medarbeidere rundt i verden.
For mer informasjon:
Mari Bræin Faaberg, informasjonssjef
Mobil: 91 67 44 86
Jørn Kristiansen, landssjef
Mobil: 90 89 66 69